Pokud hledáte klidnější a menší letovisko s jemným zlatavým pískem, čistým pozvolným vstupem do moře – Sveti Vlas je tou pravou volbou. Už na první pohled toto městečko působí velmi uhlazeně, klidně, obklopené zelení a pohořím Stará Planina. V letovisku najdete spoustu luxusních hotelových komplexů a krásná okolní příroda vám jistě učaruje.

Vládne zde naprosto pohodová atmosféra, zda toto místo navštívíte na začátku července, nebo ve středu horké sezóny. Ulice a pláže jsou zde bez davů lidí, hlučných diskoték a rozsvícených kolotočů.

Přesto je zde vše potřebné co od letoviska očekáváte – obchody, služby, pekárny i skvělé restaurace.

Pláže jsou zde jednoduše nádherné, klidné s dostatkem lehátek a odpočinkových zón. Využít můžete také hřiště na beach volejbal, případně si zaházet frisbee, místa je zde všude dostatek. Množství barů a restaurací vám zpestří horké dny a vy si vychutnáte potřebný odpočinek a dovolenkovou atmosféru.

Pokud vás však odpočinek na pláži už omrzí – ti aktivnější rekreanti si mohou projet některou z nenáročných turistických tras, nebo se jen tak projet lesem pěšky, nebo na kole a objevovat nedaleké pohoří Stará Planina. Najdete zde tedy jedinečnou kombinaci čistého horského vzduchu, mořského patra a krásné přírody.

Do pozornosti dáváme také největší jachtařský přístav Marina Dinevi, který má kapacitu až 300 jachet. Určitě během procházek je tady na co se dívat. Celý přístav je lemován luxusními obchody a skvělými restauracemi, které nabízejí čerstvé mořské plody. Zároveň umíte využít bohaté nabídky lodních zájezdů a zavítat do okolí, převézt se vodním taxi do historického městečka Nesebar, povozit se na atrakci – banánu, projet se na Speed Boat (rychle loď), či objevit jiné vodní atrakce.

Historie:

Na současném místě Sveti Vlas byla původně rybářská osada, která byla založena ve 2. století řeckým obyvatelstvem a její původní název byl Larissa. Název Sveti Vlas se začal používat až ve 14. století. Město bylo převážně řecké až do 20. stol., kdy se většina místních Řeků vystěhovala zpět do Řecka.

Poloha

Letovisko se nachází jen 5km od rušného největšího letoviska Slunečné pobřeží a 35km od letiště Burgas. Skvěle propojená městská doprava vám zajistí bezproblémové propojení a do letoviska Slunečné pobřeží vás místní autobus odveze za 15-20 minut. Toto letovisko doporučujeme navštívit pokud budete chtít uskutečňovat velké nákupy, nebo zatoužíte po rušných barech a diskotékách.

Pokud z letiště Burgas do Světého Vlasu hledáte pohodlnější přepravu – bulharské taxi služby přijedou přímo na letiště pro vás a za 30 minut jste ve svém apartmá či hotelu. Cena taxi služeb se pohybuje kolem 35 €.

Máte rádi historii, památky a gastronomii? Potom určitě nezapomeňte navštívit jen 13 km vzdálené městečko Nesebar, které je zapsáno v národním kulturním dědictví UNESCO. Doprava do Nesebaru je velmi jednoduchá – využít můžete městskou dopravu (má tam svoji konečnou zastávku), nebo se odvézt vodním taxi a vychutnat si jízdu po moři – stojí to za to. 😊

MMCEPI 2023