Španělsko je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací na světě. Cestovní ruch je důležitou součástí španělské ekonomiky a nabízí mnoho příležitostí k investicím, zejména v oblastech, jako jsou hotely, restaurace a nemovitosti.

V posledních letech se Španělsko stalo oblíbenou destinací pro nákup nemovitostí, zejména v pobřežních oblastech. První místo si samozřejmě udržují oblasti, které jsou rozvinuté a mají dostatek pracovních příležitostí, jako jsou Madrid, Barcelona, Valencie a Malaga. Podle údajů Španělské asociace nemovitostí (Asociación Española de Análisis de Valor – AEV) se ceny nemovitostí ve Španělsku v roce 2021 zvýší o 8,1 % oproti roku 2020.

Trh rezidenčních nemovitostí je dobře rozvinutý a stále nabízí dobrou investici. Ceny nemovitostí se však mohou výrazně lišit v závislosti na regionu a lokalitě, konkrétním městě, ale také na kvalitě výstavby. Některé oblasti stále nabízejí relativně dostupné nemovitosti, zatímco v jiných „populárních“ oblastech mohou být ceny velmi vysoké. Ceny nemovitostí u moře v oblastech jako Torrevieja, Alicante, Orihuela a dalších jsou však stále velmi zajímavé.

Poptávka po nemovitostech ve Španělsku rok od roku roste, protože mnoho lidí z celého světa hledá nemovitosti na pobřeží jako svůj druhý domov. Důvodem je stabilní počasí, kvalitní středomořská strava, důležitost dostatku slunečných dnů a možnost sportovat a cvičit po celý rok.

Pohyb je zde nezbytnou součástí životního stylu. Každý den tu potkáte mnoho lidí na dlouhých procházkách podél moře. Golf zde není považován za luxus pro bohaté. Mnoho seniorů má členství právě v golfových klubech. Krásná historická místa, ale i národní parky přímo volají po tom, abyste je prozkoumali a navštívili. Nádherné široké písečné pláže zase vybízejí k odpočinku a relaxaci u moře, kde lze nasávat sluneční paprsky.

Na svých procházkách už neuslyšíte jen místní Španěly, ale i mnoho Angličanů, Němců, Poláků, Čechů a Slováků. Mnoho lidí, zejména seniorů, si tuto destinaci vybírá proto, že zdravotní péče je zde na dobré úrovni, nemusí tolik utrácet za energie na topení a mají pocit, že u moře a na slunci žijí zdravěji. Ceny potravin v restauracích se blíží cenám v našich hlavních městech.

Určitě je však třeba počítat s daněmi a poplatky, které jsou s nemovitostí spojeny, ať už máte rodinný dům, byt nebo nemovitost v rezidenční urbanizaci.

Zmíním jen několik z nich, například daň z nemovitosti se ve Španělsku nazývá Impuesto sobre Bienes Inmuebles (IBI). Jedná se o místní daň vybíranou obcemi na základě hodnoty nemovitosti. Každá obec ve Španělsku si může stanovit vlastní sazby daně, a proto se mohou lišit podle toho, kde se nemovitost nachází. Sazba daně z nemovitosti se vypočítává jako procento z hodnoty nemovitosti. Toto procento se určuje na základě takzvané „valor catastral“ (katastrální hodnoty) nemovitosti, kterou stanovuje finanční úřad. Obvykle se sazby pohybují mezi 0,4 % a 1,1 % katastrální hodnoty. Kromě toho může být nemovitost zatížena dalšími místními daněmi, například poplatkem za odpad (Impuesto sobre el Tratamiento de Residuos), který je obvykle stanoven pevnou částkou za rok.

Každá nemovitost má samozřejmě svá specifika a my vám o tom rádi poskytneme veškeré informace.

 

Kontaktujte prosím našeho specialistu na Španělsko

[email protected]

[email protected]

top hodnocení ⭐⭐⭐⭐⭐
MMCEPI 2023
;