Starobylé rybářské město Nesebar leží na břehu Černého moře, pouhých 30 km od města Burgas a asi 5 km od letoviska Slunečné pobřeží. Celé město patří mezi chráněné oblasti, které jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

Z historie se dozvídáme, že město založili staří Řekové z Megary v 6. století. Jeho původní starořecký název byl Μεσημβρία – Mesémbria. Ještě v 19. stol. Kr. zde žili převážně Řekové, kteří se živili rybolovem a pěstováním vinné révy. V letech 1919-1923, kdy proběhla řecko-bulharská výměna obyvatelstva, se místní Řekové přestěhovali zpět do Řecka.

Když přijedete do Nesebaru, první, čeho si všimnete, je most spojující poloostrov s pevninou. Kromě mostu si všimnete také starobylého dřevěného mlýna a desetimetrové sochy svatého Mikuláše – patrona rybářů. Zaujmou vás mohutné starobylé hradby, které byly postaveny z velkých kamenných bloků, jež sloužily k obraně města a byly tak kvalitní, že jim neuškodilo ani to, když město dobyli Římané. Během turecké nadvlády zde nadále působilo řecké biskupství a město bylo významným centrem řecké kultury. Proto se zde dochovalo tolik středověkých kostelů.

Stará část Nesebaru je protkána sítí starých kamenných uliček, lemovaných typickými balkánskými domy, které krásně zapadají do celkového vzhledu města. Zdejší domy ukrývají řadu malých obchůdků, takže si zde můžete koupit tradiční balkánské koření, čaje, přírodní kosmetiku a med – zejména výrobky z místních růží a bylinek. V malých vinárnách vás bude lákat ochutnat tradiční vynikající víno. Starobylé městečko je jako stvořené pro vychutnávání místní gastronomie. Najdete zde typické rybí restaurace a taverny s krásným výhledem na moře. Ze Slunečného pobřeží se do Nesebaru snadno dostanete místním autobusem, taxislužbou, vodním taxi nebo prázdninovým vláčkem, který jezdí podél celého pobřeží.

Z vlastní zkušenosti doporučujeme využít vodní taxi. Jízdenka stojí 5 €/10 Leva na osobu (jedna cesta) a zážitek je to jedinečný, i když někdy jsou velké vlny :-).

.

top hodnocení ⭐⭐⭐⭐⭐
MMCEPI 2023
;