Starodávné rybářské městečko Nesebar leží na břehu Černého moře, jen 30km od města Burgas a zhruba 5km od letoviska Slunečné pobřeží. Celé město patří mezi památkově-chráněná území, která jsou zapsána na seznamu kulturních památek UNESCO.

Z historie se dozvídáme, že město založili starověcí Řekové z Megary v 6. století. stol. před Kr. na místě Tráckého osídlení a jeho původní starořecký název byl Μεσημβρία – Mesembria. Ještě v 19. stol. bylo město osídleno především Řeky, kteří se živili lovem ryb a pěstováním hroznů. V roce 1919 – 1923, kdy se konala Řecko-bulharská výměna obyvatel se místní Řekové vystěhovali zpět do Řecka.

Když budete přijíždět do městečka Nesebar, jako první si všimnete most spojující poloostrov s pevninou. Kromě mostu vás zaujme také starodávný dřevěný mlýn a 10 metrů vysoká socha sv. Mikuláše – patrona rybářů. Okouzlí Vás masivní, starobylé hradby, které byly vybudovány z velkých kamenných bloků, které sloužily jako obrana města a bylo to dílo natolik kvalitní, že neutrpělo ani při dobytí města Římany. Během turecké nadvlády zde nadále působilo řecké biskupství a město bylo důležitým centrem řecké kultury. Proto se zde zachovalo tolik středověkých kostelů.

Stará část města Nesebar je protkána sítí uliček starých kamenných stezek, které lemují typické balkánské domky, které krásně zapadají do celkové podoby města. Místní domky ukrývají množství malých obchůdků, nakoupit si tak můžete tradiční balkánské koření, čaje, přírodní kosmetiku a med – především jde o produkty z místních růží a bylin. Na ochutnávku vás bude lákat ochutnávka tradičního výborného vína v malých vinárnách. Starověké městečko je jako stvořené k vychutnání místní gastronomie. Najdete zde typické rybí restaurace a taverny s překrásným výhledem na moře. Z letoviska Slunečné pobřeží se víte pohodlně do Nesebaru dostat místními autobusovými spoji, taxi službou, vodním taxi nebo rekreačním vláčkem, který prochází celým pobřežím.

Z vlastní zkušenosti doporučujeme využít vodní taxi. Jízdenka stojí 5€/10 Lev na osobu (jeden směr) a zážitek je jedinečný, i když jsou někdy velké vlny 🙂

.

MMCEPI 2023