Ať už cestujete na dovolenou, letní dovolenou nebo do svého majetku v Chorvatsku, připravili jsme pro vás další informace, které vám pomohou a ušetří vám nějaká eura při cestování do Chorvatska.

Nejprve bychom vám rádi připomněli, že Chorvatsko se od 1. ledna 2023 připojilo k schengenskému prostoru. V důsledku toho se očekává, že hraniční kontroly při předkládání dokladů a s nimi spojené fronty by měly být minulostí. To se týká hraničních přechodů s Maďarskem a Slovinskem. V roce 2023 vstoupilo do eurozóny také Chorvatsko, takže je možné platit pouze měnou euro.

Chorvatsko používá systém mýtných bran, takže si můžete vybrat ze tří způsobů placení na mýtné bráně:

  Můžete si vybrat z několika možností:

  1. bezkontaktní platební kartou
  2. .

  3. platba v hotovosti v měně euro
  4. bezkontaktní elektronický systém ENC

  Průměrná cena mýtného v roce 2023 činila 6 €/100 km. V hlavní letní sezóně, kdy je provoz automobilů nejvyšší, se mýtné zvyšuje o +10 %. To platí pro vozidla kategorie I a II.

   

  Co je to systém ENC

  ENC (Elektronička naplata cestarine) je krabička pro bezkontaktní placení mýtného v Chorvatsku. Elektronická platba je snadná, pohodlná a šetří váš čas i peníze o 21,74 %! Na rozdíl od jiných způsobů platby používáte pruhy vyhrazené pro platbu ENC a tyto pruhy jsou vždy nejrychlejší a stojí v nich nejméně aut!

   

  Kde v Chorvatsku koupit ENC

  Ideální je naplánovat si cestu do Chorvatska tak, abyste si ji mohli koupit přímo na mýtné bráně, například na záhřebském Lučku. Kredit si můžete snadno dobít prostřednictvím webových stránek, nově také pomocí mobilní aplikace. Ale také pomocí SMS kupónů na prodejních místech HAC, v mýtnicích a trafikách.

  Otevírací doba poboček mýtných bran pro nákup zařízení ENC je obvykle:

  Pondělí až pátek od 7:00 do 20:00 hodin,

  v sobotu od 7:00 do 12:00 hod.

  Umístění: https://goo.gl/maps/QDcbrxFTAV5MobqX6

  Další místa, kde si můžete zakoupit jednotku ENC, jsou: Prodejní kancelář LUČKO, přízemí – místnost 1; ZÁHREB, Širolina 4, přízemí; A3 NP BREGANA; A3 NP ZÁHREB – VÝCHOD; A3 NP SLAVONSKÝ BROD – ZÁPAD; A3 NP LIPOVAC; A5 NP OSIJEK; A4 NP VARAŽDIN; A1 NP OGULIN; A1 NP ZADAR – VÝCHOD; A1 NP DUGOPOLJE; A6 NP RIJEKA.

  Cena za mýtnou jednotku ENC je 15 €.

  Další a nejvýhodnější možností je zakoupení výhodného balíčku pro každou kategorii vozů, ve kterém obdržíte zařízení s nabitým kreditem:

  KATEGORIE VOZIDEL I.

  • Balíček S v ceně 60 € obsahuje zařízení ENC za 15 € a kredit ve výši 57,50 € se slevou 21,74 %
  • .

  • Balíček M v ceně 90 € obsahuje zařízení ENC za 15 € a kredit ve výši 95,84 €, se slevou 21,74 %
  • .

  • Balíček L cena 120 €obsahuje zařízení ENC za 15 € a kredit 134,17 €, se slevou 21,74 %
  • .

  KATEGORIE VOZIDEL II.

  • Balíček L2– cena 120 €
  • .

  Jak se ENC dobíjí?

  Kredit si můžete dobít několika způsoby. Mezi ty nepohodlnější patří např:

  1. Použijte k dobíjení webové stránky https://prodaja.hac.hr/ – přihlašovací údaje najdete na smlouvě, kterou obdržíte při koupi zařízení ENC. Můžeme se přihlásit na portál, snadno si zde dobít kredit pomocí platební karty a také zkontrolovat své výdaje.
  2. Dobíjení přes mobilní aplikaci (HAC ENC) probíhá podobně jako na webových stránkách, pouze je k dispozici aplikace pro iOS a Adroid pro okamžité dobití.

   

  Zde najdete všechny další informace týkající se ENC: https://www.hac.hr/hr/cestarina/enc?etc=1.

  Na mýtné bráně se držte pruhu označeného ENC a šŠťastnou cestu vám přeje Relax Properties!!!

   

   

   

   

top hodnocení ⭐⭐⭐⭐⭐
MMCEPI 2023
;