Máte nemovitost u moře a přemýšlíte, zda ji pronajmout? Případně přemýšlíte, zda svůj byt prodat, nebo jste si koupili několik bytů? To jsou skutečně časté otázky našich klientů a věříme, že toto téma bude zajímat i vás. Proto jsme se rozhodli, že vám na tyto časté otázky odpovíme.

 

Daň a pronájem bytu v Bulharsku

Existují tři způsoby pronájmu bytu: spravovat pronájem sami, prostřednictvím správcovské společnosti ve vašem komplexu nebo prostřednictvím externí společnosti. Nejefektivnější bude, když si byt pronajmete sami a záleží na tom, v jakém komplexu, ale někdy se vyplatí využít služeb externí společnosti a někdy to nechat na komplexu. Je třeba porovnat rentabilitu. Obecně se uvádí, že zisk z pronájmu se pohybuje kolem 6-7 % z ceny bytu. Záleží však na řadě faktorů: jaké bude léto, jaký máte komplex (úroveň*), kde se nachází (vzdálenost od moře), jeho poloha, vybavenost atd.
Rozhodně nejjednodušší a nejméně pracný způsob, jak to řešit, je prostřednictvím komplexu. Protože komplex za vás většinou platí daň ze zisku, v Bulharsku je to 10 %, samozřejmě vám ji také vyúčtuje v ročním vyúčtování. Pokud si byt pronajímáte sami, jste povinni tuto daň, resp. 10 % ze zisku zaplatit sami. Doporučujeme také, abyste si nechali nemovitost pojistit.

Daně a prodej bytů v Bulharsku

Přemýšlíte, zda prodat svůj byt, nebo jste koupili několik nemovitostí? Doporučujeme počkat na zavedení měny euro, které se očekává v roce 2025. Pokud však potřebujete svůj byt z různých důvodů prodat, musíte se na to připravit.
Pokud vlastníte nemovitost méně než 3 roky (fyzická osoba), zaplatíte daň ve výši 10 % z rozdílu mezi kupní a prodejní cenou, která je uvedena v notářském zápise.
Pokud vlastníte dva byty a rozhodnete se je prodat v jednom finančním nebo kalendářním roce, prodlužuje se pravidlo vlastnictví bytu ze 3 na 5 let. To znamená, že pokud se rozhodnete prodat oba byty po 4 letech, jste povinni zaplatit daň ve výši 10 % z rozdílu mezi kupní a prodejní cenou, který je uveden v notářském zápise.

Platba roční daně při vlastnictví nemovitosti v Bulharsku

Při vlastnictví nemovitosti v Bulharsku jste rovněž povinni platit roční daň z nemovitosti, která se liší podle oblasti, kde se nemovitost nachází. Zpravidla činí 0,01 % – 0,45 %.
První rok vlastnictví nemovitosti jste od placení daně osvobozeni, je však třeba si ověřit, zda daň v daném kalendářním roce platil předchozí vlastník. Roční daň lze zaplatit na kioscích Easy Pay kdykoli během roku. Může ji za vás zaplatit i cizí osoba, stačí se prokázat číslem Bulstatu.

Doufáme, že jsme vám těmito informacemi pomohli 😊.

 

 

top hodnocení ⭐⭐⭐⭐⭐
MMCEPI 2023
;