Před nákupem nemovitosti v Bulharsku byste měli znát následující informace, aby se nákup nemovitosti u moře stal opravdu dobrou investicí. Držíme se také hesla, že nemovitost by měla splnit vaše očekávání, být radostí pro vás i vaši rodinu a přinést vám vyšší standard života ve zdravém prostředí u moře. Jako majitel nemovitosti si toto potěšení budete užívat mnohokrát během roku, nejen na pár dní, když jste na dovolené.

 1. Kdo bude nemovitost využívat?

V první řadě je třeba zvážit, zda nemovitost kupujete pro sebe, nebo pro svou rodinu.

Podle toho můžete posoudit, jak velkou nemovitost potřebujete. Důležité je také vědět, zda nemovitost kupujete jako investici nebo pro vlastní potřebu, případně zda chcete obojí kombinovat. Pokud hledáte investiční nemovitost výhradně k pronájmu, je dobré se podívat na komplexy, které se na to specializují. Mnohé komplexy totiž mají smlouvy s operátory a cestovními kancelářemi, mají silné obchodní oddělení a dobrý marketing a zaměřují se na příjmy z letní turistiky. Je proto vhodné vybrat si takový komplex.

 1. Budete do svého apartmánu jezdit pouze v sezóně, nebo po celý rok?
 2. .

Někteří lidé se rozhodnou chodit do svého apartmánu pouze v sezónním období, protože si říkají, co bychom tam dělali v zimě. Sezóna v Bulharsku trvá od května do října. Záleží však na počasí. Takové komplexy, které jsou otevřeny pouze sezónně, se v Bulharsku označují jako sezónní komplexy.

Pokud se někdo rozhodne jít do svého apartmánu například na Silvestra, nebo dokonce na Velikonoce, pak je vhodné zvolit celoroční komplex.

 1. Jaké jsou bytové komplexy v Bulharsku?

Bulharsko se již léta zaměřuje na cestovní ruch založený na službách a postupně jej zdokonaluje. Zdejší komplexy jsou opravdu dobře vybavené a mají vynikající zázemí. Téměř každý komplex má bazén, některé komplexy jsou zaměřeny na luxus a relaxaci a poskytují wellness, SPA, krytý vyhřívaný bazén, procedury a kompletní odpočinek a relaxaci. Mnoho komplexů je zaměřeno na rodiny s dětmi, takže děti zde mají svůj ráj včetně animačního programu, rodiče zde zase najdou různé cvičební lekce, posilovny a podobně. Některé komplexy jsou opět menší, zaměřené na relaxaci a klid. Výběr správného komplexu je velmi důležitý, abyste byli spokojeni a rádi se vraceli.

 1. Kde je pro mě vhodná lokalita, když neznám Bulharsko?
 2. .

Určitě je dobré nechat si poradit od realitního makléře, který vás vyslechne a poradí vám jak s lokalitou, tak s komplexem. Každý máme jiné požadavky na koupi nemovitosti u moře a hledáme tu pravou pro nás.

Bulharsko nabízí mnoho krásných míst, každý si může vybrat tu správnou oblast. Letovisko Slunečné pobřeží je jedním z nejvyhledávanějších míst pro dovolenou, protože nabízí vše od širokých pláží až po blízkost historického města Nesebar, aquaparky, bary, restaurace, diskotéky a spoustu zábavy. Vesničky Sveti Vlas a Elenite zase nabízejí okolní přírodu a zeleň, kterou najdete v pohoří Stará Planina. Místní ekostezky jsou vhodné pro milovníky pěší turistiky a přírody. Ravda je městečko, které má útulné menší pláže, místní obyvatelé zde žijí celoročně, takže občanská vybavenost funguje celoročně. Pomorie je proslulé svým léčivým bahnem na různé kožní problémy, jako jsou ekzémy a lupénka. Je zde také velmi pěkná pláž s mnoha hotely a bohatou občanskou vybaveností. Milovníci vína ocení místní vyhlášená vinařství. Najdete zde také například muzeum soli. Obec Aheloy je nejméně rozvinutou turistickou oblastí. Najdete zde velmi cenově výhodné komplexy, které se nacházejí přímo na první linii moře. Obzor je oblíbený také pro své krásné nepřeplněné pláže. Lokalit je zde mnoho a určitě si vyberete tu pravou pro vás.

 1. Jaký bych měl mít rozpočet na nemovitost?

Rozpočet závisí na úrovni komplexu a lokalitě, také na m2 a velikosti bytu. Cenu nemovitosti zvyšuje také výhled na moře a bazén. Před stanovením rozpočtu doporučujeme provést průzkum a podívat se na naše webové stránky www.relaxproperties.sk, kde najdete aktuální ceny nemovitostí.

Doporučujeme také, abyste raději dali trochu více peněz a koupili si kvalitní komplex, o který se správa stará a pravidelně ho udržuje. S výběrem dobrého komplexu vám můžeme také poradit, případně si můžete přečíst recenze na Bookingu, Tripadvisoru nebo Googlu.

Nedoporučujeme kupovat komplexy s nízkou cenou. Má to jednoduchý důvod, tyto komplexy jsou s největší pravděpodobností neklimatizované. Spoluvlastnictví se označuje jako zákon 16 a bez spoluvlastnictví byste v budoucnu těžko prodávali svou nemovitost, také cena takové nemovitosti roste velmi pomalu, a proto jsou i nyní tyto komplexy v nabídce s nízkou cenou. Z tohoto důvodu je v naší nabídce nemáme. Naším cílem je, aby se nemovitost stala i investicí. Proto na našich stránkách najdete pouze komplexy, které jsou zkolaudované.

 1. Je uvedená cena nemovitosti na portálech konečná?
 2. .

Cena nemovitosti, kterou najdete na různých portálech, bude pravděpodobně zahrnovat pouze provizi realitní kanceláře. V Bulharsku jsou s koupí nemovitosti spojeny i další poplatky, jako je daň z převodu nemovitosti, notářské a notářské poplatky. Tyto poplatky vycházejí přibližně na 6-7 % a kompletní cenu poplatků určuje pouze notář. Jednorázový poplatek za advokáta činí 500 EUR. Kompletní informace o poplatcích a celém procesu koupě si můžete přečíst na našich webových stránkách v sekci Proces koupě/Bulharsko.

 1. Potřebuji bulharského právníka?

V Bulharsku již dlouhou dobu pracujeme pouze s jedním a stejným certifikovaným advokátem pro všechny uskutečněné nákupy nemovitostí. Pro větší jistotu a důvěru předkládáme každému našemu klientovi průkaz advokáta a odkaz, kde si můžete ověřit, že je advokát aktuálně zapsán v advokátní komoře.

Důležité je také to, že finance za nemovitost jsou až do převodu nemovitosti na vaše jméno v úschově advokáta. Vše je řešeno bankovními převody, neřešíme nákup financí na nemovitost v hotovosti to je priorita z důvodu ochrany vašich peněz a také ochrany jména naší společnosti.

Advokát připravuje smlouvy, ověřuje bezdlužnost a právní platnost nabývacích listin, zastupuje vás na všech úřadech, podepisuje smlouvu o údržbě areálu. Společně s advokátem také vyřizujeme převody vody a elektřiny na vaše jméno, vyřizujeme číslo bulstatu (daňové číslo v Bulharsku) a další. Úkonů je opravdu hodně, ale rozhodně je lepší nechat si všechny tyto věci profesionálně připravit člověkem z místního prostředí. Další výhodou právníka je, že kvůli přepisům nemusíte znovu cestovat do Bulharska. Vše vyřídíme společně s vámi z pohodlí vašeho domova a o každém kroku vás vždy předem informujeme.

 1. Co dělat, když nemám dostatek peněz na nemovitost?

S touto otázkou se setkáváme velmi často, zejména nyní v období, kdy není tak snadné získat hypotéku.

Doporučujeme před koupí nemovitosti zajít do své banky, kde máte účet a kam vám pravidelně přicházejí finanční prostředky. V bance vám nejlépe poradí s možností úvěru nebo rychlé půjčky a budete mít vše smluvně ošetřeno. Banka vás jako klienta zná nejlépe a v případě problémů můžete požádat o odklad. Je to rozhodně nejlepší varianta pro vaši ochranu.

Půjčit vám totiž peníze na koupi nemovitosti nemůže jen tak někdo. Od roku 2010 musí být všechny úvěrové společnosti registrovány u Národní banky Slovenska. Čas od času se tam musí registrovat nové společnosti, než vám vůbec půjčku poskytnou. Ukládá jim to nový zákon o spotřebitelském úvěru. Každá smlouva se společností, která není registrovaná, je proto neplatná. Ověřte si, zda je firma zapsána v registru věřitelů, který najdete na http://regver.nbs.sk/.

 1. S jakými poplatky mám počítat, když vlastním byt

Poplatky za spotřebu vody a elektřiny. Každý byt má vlastní měřiče spotřeby vody a elektřiny. Poplatky za vodu a elektřinu jsou nižší než u nás. Bulharsko má jedny z nejnižších cen energií.

Můžeme odhadnout ceny za komunální služby pro vaši konkrétní nemovitost.

Dále je třeba počítat s náklady na internetové připojení. To můžete platit po určitou dobu, různé zvýhodněné balíčky.

Každý komplex má také stanovený poplatek za údržbu (stejně jako náš fond oprav), který se odvíjí od metrů čtverečních. Poplatek za údržbu zahrnuje správu a údržbu komplexu, jeho společných komunitních prostor, které jako vlastník také využíváte. Patří sem například bezpečnostní služba, recepce, údržba bazénu, údržba venkovní zeleně, úklid společných prostor.

Jednou ročně se také platí daň z nemovitosti. Více informací vám rádi poskytneme osobně.

 1. Jak si mám vybrat správný komplex ve správné lokalitě?

Také v Bulharsku: lokalita, lokalita, lokalita. Kontaktujte nás, rádi vám připravíme osobní nabídku na míru právě pro vás. Komplexy osobně navštěvujeme a provádíme prohlídky, jsme také v kontaktu s našimi klienty a pravidelně informujeme o tom, jak si komplex vede. Rádi vám proto poradíme, který komplex bude pro vás tou správnou volbou. Sami máme několik bytů, takže vždy říkáme věci tak, jak jsou, abyste dostali relevantní a pravdivé informace.

 1. Vyplatí se vlastnit nemovitost v Bulharsku?

Nemovitost v Bulharsku nabízí skvělý způsob, jak ochránit své finance před inflací. Ceny rezidenčních nemovitostí na pobřeží Černého moře rok od roku rostou, existuje také vyhlídka na další růst v důsledku přijetí eura jako měny v 01/2025. Zároveň investujete a využíváte nemovitost pro své vlastní účely. Jistě s vámi budou souhlasit i naši klienti, kterých každým rokem přibývá a kteří již mají s vlastnictvím pozitivní zkušenosti.

 1. Výběr správného partnera pro nákup nemovitosti v Bulharsku

Pro koupi nemovitosti v Bulharsku doporučujeme zvolit ověřenou realitní kancelář. Velmi vhodné je přečíst si doporučení a reference o dané realitní kanceláři.

Spokojenost našich klientů je pro nás nejdůležitější. Není pro nás nic příjemnějšího, než když se klient ozve a je šťastný a spokojený. Třešničkou na dortu jsou pro nás reference našich klientů, které si můžete ověřit na Google: https://goo.gl/maps/SZT9LwJWy3gzyUgd8?coh=178571&entry=tt.

Věříme, že i vy budete s naší prací spokojeni. Slibujeme, že pro to uděláme maximum!

Máte-li zájem o další otázky, neváhejte nás kontaktovat

top hodnocení ⭐⭐⭐⭐⭐
MMCEPI 2023
;