Až pojedete na dovolenou na Slunečné pobřeží nebo do Svatého Vlasu, nezapomeňte navštívit zelené hory, které se tyčí nad mořem. Někteří lidé rádi relaxují na pláži, ale jiným stačí zažít aktivnější odpočinek v přírodě.

Pohoří Stará Planina toho milovníkům přírody nabízí opravdu hodně, a nejde jen o kouzelné výhledy na historické město Nesebar nebo celý záliv Slunečného pobřeží a Sveti Vlas.

Stará planina je bohatá na biologickou rozmanitost a předmětem ochrany je například přirozený výskyt bukových lesů spolu se starými borovými a smrkovými lesy. Kromě zpěvného ptactva zde můžete často spatřit například suchozemské želvy, vrubozobé ptáky, různé hady a krásné středomořské rostliny.

Vybrat si můžete z různých délek tras. Vstup na horskou ekostezku je z letoviska Sveti Vlas, ale také z Elenite. Vstupů na turistickou stezku je více, pozorně sledujte značení nebo si můžete pomoci například aplikací wikiloc.com.

První stezka je dlouhá 8 km, druhá 4,7 km, třetí 6 km. Cílovými body ekostezky jsou vrcholy, ze kterých se vám naskytne nádherný panoramatický výhled. Po cestě mají turisté možnost spatřit vzácné a chráněné druhy rostlin a živočichů. Některé z nich jsou zapsány v Červené knize Bulharska.

Celkově je zde vybudována ekologická síť turistických a naučných stezek o délce téměř devatenácti kilometrů, která pokrývá celé podhůří Staré planiny a zahrnuje výhledy na tři mořské zátoky.

Podél celé ekostezky najdete přibližně deset směrových a orientačních tabulí a několik informačních tabulí s mapami a mnoha dalšími informacemi o pohoří, horských stezkách a biologické rozmanitosti, kterou lze v oblasti pozorovat. Jsou zde studánky s pramenitou vodou, několik altánů a přístřešků k odpočinku, lavičky a houpačky.

Přestože je v této oblasti zakázáno rozdělávat oheň, můžete zde potkat několik návštěvníků, kteří si sem přišli jen udělat piknik a odpočinout si při nádherném výhledu. Grilovat můžete na zastřešených plochách, kde najdete lavičky s grily.

Další zajímavostí Staré Planiny jsou kamenné kapličky, které najdete podél cest a které jsou zasvěceny svatým. Založil je otec Petr, který zde slouží v pravoslavném kostele „Svatý Vláďa“, právě on zahájil iniciativu na položení kamenných kapliček s ikonami pravoslavných světců.

Procházka po zdejší turistické stezce je proto z mnoha důvodů nesmírně zajímavá, plná nových poučných věcí, které můžete nejen vidět, ale také se o nich dozvědět více.

Toto místo rozhodně doporučujeme!

 

Text připravil tým Relax Properties

top hodnocení ⭐⭐⭐⭐⭐
MMCEPI 2023
;