.

Je investice do Bulharska výhodná?

Abychom vám na tuto otázku odpověděli, přinášíme vám 10 důvodů, které ilustrují, proč může být investice do Bulharska tím nejlepším investičním rozhodnutím, jaké jste kdy udělali:

1. Členství v Evropské unii

Bulharsko je členem Evropské unie od 1. ledna 2007.

2. Přistoupení k schengenskému prostoru.

Od 31. března 2024 se chystají nové změny, které usnadní cestování bez nutnosti prokazovat totožnost na hraničním přechodu.

Členské státy EU dosáhly v 12/2023 dohody o zrušení kontrol na leteckých a námořních hranicích s Bulharskem a Rumunskem. Cestující, kteří přilétají letecky nebo po moři z jiných zemí schengenského prostoru, již nebudou muset při příjezdu ukazovat svůj občanský průkaz nebo cestovní pas. Pokud však cestujete autem nebo přijíždíte vlakem či autobusem do Rumunska a Bulharska, budete u sebe stále muset mít průkaz totožnosti, protože pravidla pro pozemní hranice ještě nebyla stanovena.

2. V současné době stabilní LEV, výhled na nové euro

Bulharsko se v současné době nachází v takzvané „čekárně na euro“, výhled na přijetí evropské měny je stanoven na červen 2025. Z tohoto důvodu se očekává, že nemovitosti na pobřeží Černého moře budou mít silný růstový potenciál. Tato skutečnost byla pozorována i v posledních letech.

Bulharsko zaznamenalo nejvyšší meziroční růst cen bydlení mezi zeměmi EU v jihovýchodní Evropě (JVE), a to 9,5 % v roce 2023 a až 15,6 % v roce 2022.

Zdroj Eurostat

3. Členství v klíčových organizacích NATO a EU

Bulharsko je považováno za politicky a ekonomicky stabilní zemi. Je součástí klíčových organizací EU, NATO a WTO (Světové obchodní organizace).

4. Cenově dostupné nemovitosti.

Bulharsko nabízí vysoce kvalitní nemovitosti za jedny z nejnižších cen v Evropě; například Sofie, hlavní město země, nabízí nižší srovnatelné komerční nájemné než podobná evropská města, jako jsou Budapešť, Praha, Varšava a Atény. Zajímavá je investice do nemovitostí na pobřeží Černého moře, kde si skutečně můžete koupit atraktivní byty ve skvělých rezidenčních bytových a hotelových komplexech. Od zavedení evropské měny se očekává, že ceny nemovitostí si udrží svou hodnotu s výhledem na jejich další růst.

5. Nižší náklady na energie

Pokud se rozhodnete odejít do důchodu nebo pracovat z Bulharska, výrazně ušetříte na účtech za energie, protože náklady na elektřinu jsou zhruba o dvě třetiny nižší než evropský průměr.

  1. Strategická geografická poloha

Bulharsko má strategickou polohu na východě a spojení s dalšími zeměmi, které jsou součástí EU. Dobrým signálem a výhodou pro tuto neustále se rozvíjející zemi jsou také rostoucí trhy s nemovitostmi v sousedním Turecku a Řecku a růst nemovitostí v nedaleké Albánii nebo Černé Hoře. Z geografického hlediska má Bulharsko obrovskou přidanou hodnotu a výhodu, a to jak z ekonomického, tak z geopolitického hlediska. Udržuje si přímý přístup na některé z nejrychlejších a největších trhů v Evropě (samozřejmě včetně jednotného trhu) a jeho geografická poloha mu umožňuje obsluhovat Evropu, celý Balkán, Turecko, Rusko, severní Afriku a Blízký východ – což je důležité pro klíčové rozvíjející se trhy, zejména v příštích letech.

  1. Vyspělá dopravní infrastruktura

Bulharsko má 4 hlavní letiště, která jej spojují s mnoha destinacemi po celém světě. Nacházejí se ve velkých městech – Sofie, Plovdiv, Varna, Burgas. Stejně tak dva hlavní přístavy – ve Varně a Burgasu.

Bulharsko se neustále zlepšuje díky rozsáhlé a moderní dopravní infrastruktuře a investicím z Evropské unie. Balkán se v této době stal důležitým a strategickým místem pro celou EU a NATO. Bulharsko také těží ze své polohy u Černého moře.

8. Klima a přírodní příležitosti

Bulharsko je díky velkému zájmu turistů preferovanou destinací, neboť mnoho lidí z Evropy, Velké Británie, Izraele, Ruska a Ukrajiny investuje do rekreačních domů a apartmánů. V poslední době si tuto zemi vybírá stále více Evropanů jako skvělou levnou možnost pro odchod do důchodu nebo pro strávení celé letní sezóny u moře za přijatelné ceny.

Všechna místa a roční období jsou skvělá, protože země má krásné hory, kde lidé v létě chodí na túry a v zimě rádi lyžují. Je zde také mnoho přímořských vesniček, které jsou ideální pro odpočinek a relaxaci během slunečných dnů u moře a na pláži. Zima je u moře mnohem mírnější, s průměrnou teplotou +6 °C.

  1. Bulharsko v poslední době přitahuje velké množství zahraničních investic
  2. .

Po přečtení tohoto seznamu vás možná nepřekvapí, že Bulharsko přitahuje hodně zahraničních investic. Bulharsko má nízkou korporátní daň ve výši 10 %, kvalitní IT specialisty pracující pro mnoho velkých korporací za velmi přijatelnou cenu. V počtu začínajících podniků se Bulharsko řadí na třetí místo v Evropské unii (EU). Bulharsko je na špičce v oblasti IT, inovací a komunikačních technologií. Díky svým IT specialistům je Bulharsko největší outsourcingovou destinací v Evropě a v tomto ohledu zaujímá třetí místo na světě. Mnoho dalších investorů v Bulharsku vidí vysoký potenciál v pracovní síle, znalostech odborníků, kteří pracují za mnohem nižší mzdy, než je průměr EU, a země se díky tomu dále rozvíjí. Podle Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) se příliv přímých zahraničních investic (PZI) do Bulharska udržuje na konstantní úrovni více než 1 miliardy EUR. To není vzhledem k velikosti ekonomiky vůbec málo.

  1. Rychlá a snadná integrace do místní komunity
  2. .

Lidé v Bulharsku jsou jedni z nejpohostinnějších, takže vaše integrace do místní komunity bude velmi snadná. Jídlo také není k zahození, Bulharsko má velký výběr místních skvělých jídel, která se v průběhu let příliš nezměnila a jsou nedílnou součástí bulharské kuchyně. Místní pokrmy jsou inspirovány řeckou, tureckou a srbskou kuchyní. Bulhaři díky všem těmto znalostem posunuli své jídlo na vysokou gurmánskou úroveň. Bulharská vína jsou také pojem, dostatek slunečního svitu a kvalitní půda dávají vínům neopakovatelný charakter. Byla oceněna mnoha světovými medailemi. Vinařství v Bulharsku má dlouhou tradici, která sahá až do starověku.

Není těžké se zde domluvit, protože mladá generace mluví dobře anglicky nebo rusky. Tyto jazyky se vyučují ve školách, kde se o ně bulharská mládež velmi zajímá a neustále se v nich zdokonaluje v zájmu své budoucnosti.

 

 

Informace čerpány

Zdroj: https://www.startingbusiness.com/blog/investing-bulgaria

top hodnocení ⭐⭐⭐⭐⭐
MMCEPI 2023
;