Přemýšlíte, zda je pro vás investice do nemovitostí v Chorvatsku vhodná? Přinášíme vám článek, ve kterém se zabýváme vývojem cen nemovitostí, které lokality jsou zajímavé z hlediska investice, které jsou předražené, kdo nejvíce kupuje nemovitosti mezi cizinci a jaké je zhodnocení v případě dalšího pronájmu.

O zemi:Podrobněji o nemovitostech v České republice:

Chorvatsko pro nás bylo vždy oblíbenou destinací, ale poslední roky ukázaly, že i v době pandemie se cíl navštívit tuto krásnou zemi zvýšil díky její snadné dostupnosti autem. Rostoucí zájem z pohledu investorů a turistů vychází také z toho, že Chorvatsko nabízí neuvěřitelnou rozmanitost krajinných krás, přírodní bohatství, průzračné křišťálové moře, vynikající zdravou středomořskou kuchyni, čistý vzduch, olivový olej a vína. Kromě toho se zde nachází mnoho historických budov nebo měst, které jsou zapsány na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Mnoho investorů ze Slovenska a České republiky si tuto zemi vybírá proto, že se zde prostě cítí jako doma a neexistuje zde jazyková bariéra. Blízkost a poloha Chorvatska umožňuje rychlý a snadný příjezd a odjezd, kdykoli potřebujete. Je zde také spousta kvalitních přístavů, kde si můžete pronajmout nebo uskladnit loď a vydat se vstříc novému dobrodružství. Ať už si vyberete luxusně zařízený apartmán nebo dům, budete se každé ráno probouzet svěží a odpočatí, protože se probudíte v zemi tisíce ostrovů, teplého podnebí a krásné přírody. Průzračné Jaderské moře nabízí nekonečné výhledy na moře a ostrovy a každý den zakončíte tím nejkrásnějším západem slunce.

Vývoj ceny nemovitosti:

Navzdory dva roky trvající pandemii koronaviru je trh s nemovitostmi v Chorvatsku stabilní, výstavba apartmánů a bytů stále roste a ceny se každým rokem stále více zvyšují. Očekává se, že poptávka investorů po klíčových nemovitostech zůstane i v letošním roce silná – jedná se o nemovitosti s „přidanou hodnotou“ v přímořských lokalitách a ve větších městech, které nabízejí možnost dlouhodobého pronájmu. Atraktivní poloha a dobré dopravní spojení, zavedená infrastruktura, letecké spojení jsou pravděpodobně důvodem, proč byla v loňském roce nejvyšší cena za metr čtvereční zaznamenána ve Splitu, Záhřebu a Zadaru 2021. Tyto lokality patří k nejdražším při nákupu nemovitostí. Je však třeba zdůraznit skutečnost, že všechna tato města jsou vzdálena pouhé dvě hodiny letu od všech velkých evropských měst. Poptávka po nemovitostech je silná jak ze strany místních obyvatel, tak ze strany cizinců, kteří mají zájem především o přímořské oblasti. Nejoblíbenější jsou oblasti s vybudovanou infrastrukturou a relativní blízkostí leteckého spojení. Mezi investory jsou preferovanými lokalitami Dubrovník, Split, Opatija, Istrie, ostrov Hvar a ostrov Brač.

Vývoj cen na rezidenčním trhu, průměrné ceny (2021 Y2Y): Záhřeb +8,0 % Split +6,9 % Rijeka +6,4 % Osijek -3,7 %.

Zdroj: Njuskalo.hr a eNekretnine

Průměrná cena nemovitostí podle lokality v roce 2021 činila: 2 135 EUR/m² v Záhřebu, novostavby bytových projektů v Záhřebu se pohybovaly od 1 600 EUR/m² do 2 200 EUR/m² 2 985 EUR/m² ve Splitu, 1 727 EUR/m² v Rijece a 1 057 EUR/m² v Osijeku, Zdroj: Njuskalo.hr.

Největší poptávka po nemovitostech je ze strany obyvatel zemí: Rakousko Slovinsko Slovensko Česká republika a Rusko. Výnosy z pronájmu se pohybují v rozmezí 5 – 6 % v závislosti na lokalitě, přičemž větší ziskovou sílu mají menší nemovitosti.

Hlavním důvodem odolnosti trhu s nemovitostmi v Chorvatsku je omezená nabídka nemovitostí a také přijetí eura jako měny v 01/2024.

Zdroj: https://best-realestate.eu/en/ponuda/apartments/ https://www.colliers.com/en-hr/research/market-overview-croatia-h2-2020

 

top hodnocení ⭐⭐⭐⭐⭐
MMCEPI 2023
;